Президент проанонсував введення надзвичайного стану (відео)

0
193
Загрузка...

Під час засідання в ніч з 25 на 26 листопада 2018 р. Президент України Петро Порошенко оголосив про намір винести на розгляд Верховної Ради України 26.11.2018 р. рішення щодо запровадження режиму надзвичайного стану строком на 60 днів.

Причиною для такого рішення стала атака з боку росіян кораблів Збройних сил України (ВМС) у Керченській протоці.

Чернівецький міністр інформації Юрій Стець закликав журналістів користуватися виключно офіційною інформацією від державних органів.

Петро Порошенко підкреслив, що не йдеться про наступальні дії, а виключно про оборону.

Про те, що таке надзвичайний стан і якими є його наслідки, читайте нижче.


***

***

***

Про військовий конфлікт у Керченській затоці

Федеральна служба безпеки Росії підтвердила, що відкривала вогонь і згодом захопила українські кораблі у Керченській протоці біля анексованого Криму.

У ФСБ заявляють, що три українських військових корабля здійснили «спробу незаконного маневрування в територіальних водах РФ», пише Громадське з посиланням на російські медіа.

«Судна ВМС України «Бердянськ», «Нікополь», «Яни Капу», які порушили вранці державний кордон Росії, о 19:00 25 листопада здійснили чергову спробу незаконних дій в межах територіального моря РФ», — йдеться у повідомленні.

Зазначається, що катери не регували на заклики про негайне зупинення і «здійснювали небезпечне маневрування».

У ФСБ наголосили, що «з метою примусової зупинки українських військових кораблів застосована зброя».

За даними силовиків РФ, поранення унаслідок атаки дістали троє українських військоивих.

«В результаті в територіальних водах РФ в Чорному морі всі три судна ВМС України були затримані. Трьом пораненим військовослужбовцям ЗС України надано медичну допомогу. Загрози їхньому життю немає» — зазначили у ФСБ.

Наголошується, що «за фактом порушення державного кордону РФ» порушено кримінальну справу.

Автор: Юлія Скорик (expres.online)

***

Надзвичайний стан в Україні

Надзвичайний стан є особливим правовим режимом, який регулює Конституція України та закон «Про правовий режим надзвичайного стану».

Відповідно до законодавства України надзвичайний стан визначається як:

особливий правовий режим, який може тимчасово вводитися в Україні чи в окремих її місцевостях при виникненні надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру не нижче загальнодержавного рівня, що призвели чи можуть призвести до людських і матеріальних втрат, створюють загрозу життю і здоров’ю громадян, або при спробі захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу України шляхом насильства і передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування відповідно до цього Закону повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення безпеки і здоров’я громадян, нормального функціонування національної економіки, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, захисту конституційного ладу, а також допускає тимчасове, обумовлене загрозою, обмеження у здійсненні конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Умови введення надзвичайного стану в Україні чи в окремих її місцевостях:

виникнення особливо тяжких надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру (стихійного лиха, катастроф, особливо великих пожеж, застосування засобів ураження, пандемій, панзоотій тощо), що створюють загрозу життю і здоров’ю значних верств населення;
здійснення масових терористичних актів, що супроводжуються загибеллю людей чи руйнуванням особливо важливих об’єктів життєзабезпечення;
виникнення міжнаціональних і міжконфесійних конфліктів, блокування або захоплення окремих особливо важливих об’єктів або місцевостей, що загрожує безпеці громадян і порушує нормальну діяльність органів державної влади та органів місцевого самоврядування;
виникнення масових безпорядків, що супроводжуються насильством над громадянами, обмежують їх права і свободи;
спроби захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу України шляхом насильства;
масового переходу державного кордону з території суміжних держав;
необхідності відновлення конституційного правопорядку і діяльності органів державної влади.
Допускає тимчасове, обумовлене загрозою, обмеження у здійсненні конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Метою введення є:

усунення загрози та як найшвидша ліквідація особливо тяжких надзвичайних ситуацій техногенного або природного характеру,
нормалізація обстановки, відновлення правопорядку при спробах захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу шляхом насильства, для відновлення конституційних прав і свобод громадян, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, створення умов для нормального функціонування органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших інститутів громадянського суспільства.
У період надзвичайного стану не можуть бути припинені чи обмежені повноваження Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, міністерств, інших центральних і місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а також судів, органів прокуратури України, органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування.

В умовах надзвичайного стану забороняються:

зміна Конституції України;
зміна Конституції Автономної Республіки Крим;
зміна виборчих законів;
проведення виборів Президента України, а також виборів до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим і органів місцевого самоврядування;
проведення всеукраїнських та місцевих референдумів;
обмеження прав і повноважень народних депутатів України.
Правосуддя на території, де введено надзвичайний стан, здійснюється лише судами, створеними відповідно до Конституції України. Введення будь-яких скорочених або прискорених форм судочинства забороняється.

Пропозиції щодо введення НС президенту подає Рада національної безпеки і оборони України. При необхідності введення НС у разі виникнення особливо тяжких надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру що створюють загрозу життю і здоров’ю значних верств населення пропозиції щодо введення НС президенту подає Кабінет Міністрів України.

НС в Україні або в окремих її місцевостях вводиться Указом Президента України, який підлягає затвердженню Верховною Радою України протягом двох днів з моменту звернення. При вимозі невідкладних заходів з порятунку населення або недопущення загибелі людей, НС може бути введено без попередження.

НС в Україні може бути введено на строк не більше 30 діб і не більше 60 діб в окремих її місцевостях. У разі необхідності надзвичайний стан може бути продовжений Президентом України, але не більш як на 30 діб. Указ Президента України про продовження дії надзвичайного стану набирає чинності після його затвердження Верховною Радою України.

Надзвичайний стан в Україні або в окремих її місцевостях може бути скасований Указом Президента України раніше строку, на який він вводився, в разі усунення обставин, що обумовили необхідність введення надзвичайного стану. З пропозицією про скасування надзвичайного стану до Президента України може звернутися Верховна Рада України. Пропозиції щодо скасування надзвичайного стану в Україні або в окремих її місцевостях, введеного у разі виникнення особливо тяжких надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру що створюють загрозу життю і здоров’ю значних верств населення президенту подає Кабінет Міністрів України.

Використані матеріали uk.wikipedia.org.

Детальніше про режим надзвичайного стану можна прочитати на сайті Верховної Ради.

***

Загрузка...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ