Москаль взявся за подвійне громадянство, яке в Україні взагалі-то не заборонене

1
5913
Загрузка...

Серед пересічних громадян побутує думка, нібито в Україні заборонене подвійне громадянство. Насправді воно не так (про це – нижче).

141212-avtoklub-Bukovyna-pres-Moskal-Kaspruk-fakty.cv.ua (16)

Як відомо, найбільш масовою практика набуття громадянства іншої країни є у прикордонних областях. Зокрема, це стосується Чернівецької області та Закарпаття, крайову владу якого нещодавно очолив буковинець Геннадій Москаль.

На запитання «Главкому», яке його бачення вирішення проблеми, коли у закарпатців, крім українського паспорта, є другий угорський або румунський, Геннадій Геннадійович зауважив:

“Ну і що? (Що люди мають по два паспорти – Главком). Є рішення цієї проблеми. Ви задали б це питання міністру закордонних справ, задайте нашому парламенту. У нас же доходило від марення до відкритого ідіотизму, коли хотіли встановити кримінальну відповідальність за подвійне громадянство (ще в лютому 2014 року у ВР був зареєстрований законопроект про введення кримінальної відповідальності за неповідомлення громадянином України про отримання іноземного громадянства – «Главком»).
Наприклад, будь-яка громадянка, яка вийшла заміж за угорця або африканця, захотіла залишитися громадянкою України, носити сорочку, мати прапор Український. Тобто їй потрібно отримати громадянство іншої країни. І за те, що вона не здасть український паспорт, її потрібно саджати у в’язницю? А як буди з тисячами, сотнями тисяч працівників, які шляхом натуралізації вже давно є громадянами Італії, Іспанії, Португалії та інших країн. Я не бачу проблеми.

Проблему подвійного громадянства в Закарпатті, на Буковині створив Радянський Союз. Прийшовши сюди, перше, що він повинен був зробити, це видати Указ Президії Верховної Ради СРСР про позбавлення громадян Закарпаття угорського громадянства, чехословацького, румунського, польського. Але ніхто цього не зробив, відразу всіх прийняли в громадяни СРСР. Це СРСР заклав міну подвійного громадянства. Є такий закон про реституцію, який передбачає повернення громадянських, політичних і майнових прав. Його прийняла Румунія, його прийняла Словаччина, Угорщина, Польща.

Але в той же час Польща не поспішає з поверненням цивільних прав, тобто права бути громадянином країни, громадянство якої Радянський Союз забрав насильно. Якщо ЄС схвалив цей закон про реституцію, то про що ми можемо кричати зараз? Найголовніше, що Коломойський просто своїм жартом вже зняв цю проблему. Тому що якщо людину з подвійним громадянством призначили головою адміністрації (облдержадміністрації), то я зрозумів, що сьогодні в державі до цього ніхто не ставиться (негативно).

Коментуючи порівняння проблеми подвійного громадянства в Закарпатті з тим, що було в Криму, і заяви прем’єра Угорщини Орбана пан Москаль сказав: “Угорщина нападе на Закарпаття? Послухайте, розсудлива людина може повірити в цю маячню? Є така партія Йоббік (угорська права політична партія). Зібралася купка радикалів, які не в своєму розумі, щось сказали, а у нас вже паніка, тривога.

Все життя ми говорили, що Росія нам старший брат, Росія наш друг, товариш тощо. Завжди ми шукали ворогів в Угорщині, в Румунії, Польщі, ще десь. Чорт візьми, сьогодні ж всі стали на бік України у війні з Росією, агресором, а ми знову серед них шукаємо ворогів. Таке може бути тільки в Україні”.(transkarpatia.net).

А ви що думаєте про подвійне громадянство?

Як Ви ставитесь до подвійного (або більше) громадянства?

Результати

Loading ... Loading ...

***

10 фактів і міфів про подвійне громадянство в Україні

Питання подвійного громадянства останні кілька років є топовою темою для обговорення в нашому суспільстві. І у першу чергу через бажання багатьох громадян України вільно пересуватися та подорожувати світом, при нагоді працювати за кордоном.

Ніби очевидні речi: чим бiльше паспортiв у громадянина, тим комфортнiше вiн почувається. Але проблема в тому, що в разi запровадження подвiйного громадянства українцiв, якi матимуть паспорти США, Британiї чи Німеччини буде насправді небагато.

Набагато бiльше наших землякiв матимуть росiйськi паспорти. А наявність російського паспорта в українських громадян підриває безпеку нашої  держави. Адже Росія вже неодноразово застосовувала сценарії “захисту власних громадян”, які це було опробувано вперше у Південній Осетії і Абхазії. Добре відомо, що Росія активно намагалася роздавати своє громадянство і в Криму, а також на сході і півдні України.

Утім факт, що чимало закарпатців мають також подвійне громадянство Угорщини, Румунії, інших європейських країн. Як бути з ними?  

Поки політики сперечаються – “бути чи не бути” інституту подвійного громадянства в Україні, люди роблять свій власний вибір.

Ми ж зібрали для вас десять розповсюджених фактів та міфів, що існують про подвійне громадянство.

  1. Подвійне громадянство дозволене у понад 100 країнах світу. Абсолютно вірно.

Загалом у свiтi є близько 100 держав, якi допускають можливiсть подвiйного громадянства. Серед них Бельгiя, Бразилiя, Канада, Колумбiя, Кiпр, Сальвадор, Фiнляндiя, Грецiя, Угорщина, Iсландiя, Iрландiя, Iталiя, Латвiя, Мексика, Нова Зеландiя, Швецiя, Велика Британiя. Вважається, що стосовно набуття другого громадянства найлiберальнiшою країною у свiтi є Австралiя, натомiсть там чи не найжорсткiше iммiграцiйне законодавство.

  1. Подвійне громадянство в Україні заборонене. Це не зовсім так.

Сьогодні законодавство України справді не передбачає для наших громадян можливостi володiти паспортом ще якоїсь країни.

Статтею 2 Закону України “Про громадянство України” передбачено: “Якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України”.

Проте не слід це розцінювати як заборону подвійного громадянства, оскільки втрата громадянства України відбувається не автоматично з набуттям громадянства іншої держави, а виключно з дня видачі Указу Президента України про припинення громадянства щодо певної особи.

Навіть якщо громадянин України набув громадянство іншої держави або держав, то не позбавляється при цьому українського громадянства і в правових відносинах з Україною надалі визнається лише громадянином України.

Таким чином, твердження про заборону подвійного громадянства в Україні є помилковим.

  1. За приховування іноземного громадянства в Україні передбачено штраф.

Сумнівно, хоча відповідний закон й було прийнято. Однак згодом повернуто з пропозиціями (зауваженнями щодо дотримання Конституції) президента України для повторного розгляду, який депутати не здійснили і досі.

Верховна Рада України встановила штрафи за приховування факту отримання іноземного громадянства 2 жовтня 2012 року. За закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо громадянства” проголосувало 264 депутати.

Закон встановлює, що неподання або несвоєчасне подання заяви громадянина, який добровільно отримав іноземне громадянство (підданство), а також копії документів про громадянство тягне за собою стягнення штрафу від десяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 170 до 510 грн.). Ті самі дії, вчинені чиновниками органів державної влади або місцевого самоврядування, тягнуть за собою стягнення штрафу в розмірі від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1700 грн.).

Кримінальної відповідальності за брак повідомлення – немає. Єдиним покаранням, що може бути застосоване до громадянина України, котрий має паспорт iншої держави, — втрата громадянства України. Однак дана процедура є надзвичайно складною і тому цю норму практично не застосовують.

Приміром, між Україною та державами ЄС немає відповідного договору про обмін інформацією.

  1. Громадянина України можуть примусово позбавити громадянства. Це неправда.

У статті 25 Конституції України зазначено: “Громадянин України не може бути позбавлений громадянства і права змінити громадянство. Громадянин України не може бути вигнаний за межi України або виданий iншiй державi. Україна гарантує піклування та захист своїм громадянам, які перебувають за її межами”.

Громадянство України згідно зі статтями 18—20 Закону “Про громадянство України” припиняється:

1) внаслідок виходу з громадянства України;

2) внаслідок втрати громадянства України;

3) за підставами, передбаченими міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

Вихід з громадянства України здійснюється тільки за клопотанням особи.

Таким чином, у законі чітко зазначено неможливість для громадянина України мати подвійне громадянство, у тому числі на підставі міжнародних угод.

Положення про те, що громадянство України втрачається, якщо громадянин України добровільно набув громадянства іншої країни, певною мірою гарантує дотримання норми статті 4 Конституції України, якою передбачено, що “в Україні існує єдине громадянство”.

Але на практиці все не так просто. Чи кожна особа, отримавши громадянство іншої держави, подасть заяву про відмову від українського громадянства і чи кожна держава повідомить Україну про надання громадянства її колишньому громадянинові?

Скажімо, Швейцарія, Ірландія, Ізраїль та деякі інші країни не вважають це своїм обов’язком, якщо, на їх думку, запитання щодо громадянства тієї чи іншої особи пов’язане з переслідуванням її за релігійними, громадянськими або політичними переконаннями.

  1. Сотні тисяч українців також мають громадянство інших держав. Це факт.

За даними неофiцiйної статистики, нинi кiлька сотень тисяч українцiв мають у кишенях паспорти щонайменше двох держав.

За різними даними, в Україні російські паспорти мали від 140 до 350 тисяч українців. Більшість з них проживала у Криму та на Донбасі.

Існують відомості, що кількість українців, що набули угорського громадянства, сягає 80–90 тис. осіб, румунського – до 80 тис. Однак за відомостями газета Nepszabadsag, з посиланням на офіційні дані, за 2011-2012 роки заяв про надання громадянства Угорщини за спрощеною процедурою від громадян України надійшло набагато менше – 8783.

За іншими даними – неофіційно від 5% до 10% українців уже мають паспорт іншої держави, а близько 5 млн перебувають на заробітках за кордоном, які теж у перспективі можуть отримати там громадянство.

  1. Громадянство іншої держави можна купити. Це абсолютно законнна практика.

Так, цілком реально отримати громадянство іншої країни за гроші. Є держави, які дозволяють стати їхнім громадянином автоматично: треба лише перевести гроші і через пару місяців отримати паспорт. Навіть відвідування нової батьківщини не завжди є обов’язковим. В інших країнах трохи складніше. Перевівши гроші в один з пріоритетних проектів економіки, заявник отримує тимчасовий вид на проживання. Через певний термін його замінює постійний вид на проживання, а після п’яти років законного проживання можна претендувати на громадянство.

Наприклад, громадянство Домініканської республіки можна отримати за інвестицію у 100 000 американських доларів. Ці грошові внески уряд країни має намір використовувати для фінансування соціального сектора і приватних проектів (туризм, сільське господарство та ІТ).

Громадянство Антигуа і Барбуда – USD 250 000. Безвізовий в’їзд – 129 країн, включаючи країни Шенгенської зони, Канаду та Великобританію.

Мальта – мінімальні інвестиції: EUR 650 000. Безвізовий в’їзд: 163 країни, включаючи країни Західної та Східної Європи, США й Канаду.

Кіпр – мінімальні інвестиції: EUR 2 500 000. Безвізовий в’їзд: 151 країна, включаючи всі країни Європейського союзу, Канаду, Великобританію, Гонконг, Сінгапур, Японію й Південну Африку.

Болгарія – мінімальні інвестиції: EUR 512 000. Терміни отримання громадянства: Через рік після отримання ПМП. Подвійне громадянство: визнається. Безвізовий в’їзд: 81 країна світу, включаючи країни Шенгенської зони, а також Японію, Південну Корею, Аргентину, Бразилію, Мексику.

США – мінімальні інвестиції: USD 500 000. Терміни отримання громадянства: Після 5 років проживання. Подвійне громадянство: визнається. Безвізовий в’їзд: 172 країни світу, включаючи країни Євросоюзу, Канаду і Японію.

Програма імміграції для інвесторів по візі EB-5 існує з 1990 року. Для участі необхідно заснувати власний бізнес або інвестувати у вже існуючий американський бізнес $1 млн (або $500 000 для програми інвестування регіонів цільового розвитку) із створенням як мінімум десяти робочих місць для громадян США.

Великобританія – мінімальні інвестиції: GBP 1 000 000. Терміни отримання громадянства: Після 5 років проживання. Подвійне громадянство: визнається.

Португалія – мінімальні інвестиції: EUR 500 000. Терміни отримання громадянства: Після 5 років проживання. Подвійне громадянство: визнається.

Угорщина – мінімальні інвестиції: 250 000 євро. Безвізовий в’їзд: більш ніж 140 країн світу.

Закон регулює відносини між Угорщиною та іноземними громадянами, які погодилися інвестувати в державні цінні папери (облігації) суму в 250 000 євро не менше, ніж на п’ять років.

Угорський уряд готовий надати іноземним інвесторам Постійне місце проживання (ПМП) на території Угорщини, яке дозволяє постійно проживати, працювати, вчитися, користуватися банківськими кредитами, соціальними пільгами, медичною допомогою, 90 – денним перебуванням в будь країні Шенгену в безвізовому режимі.

Після закінчення 5 років зі статусом ПМП іноземець має право подати прохання на отримання громадянства Угорщини.

  1. Подвійне громадянство може мати як позитивні, так і негативні наслідки. Це так.

До перших можна віднести певні можливості під час здійснення підприємницької, інвестиційної діяльності, оподаткування доходів.

До других — наслідки, пов’язані з виконанням військового обов’язку, дипломатичним захистом тощо.

Так, відповідно до статті 3 Гаагської конвенції, прийнятою Лігою Націй 12 квітня 1930 p., держава не може надавати дипломатичний захист будь-кому iз своїх громадян від іншої держави, громадянином якої така особа також є. При знаходженні в третій країні особа, яка має громадянство двох і більше країн, розглядається як така, що має тільки одне громадянство.

Часом у конкретних ситуаціях питання про те, громадянином якої держави потрібно вважати особу, вирішуються лише у судовому порядку.

У випадку ж, коли особа виконала свій військовий обов’язок на території однієї із країн, громадянином якої вона є, може постати питання про притягнення її до відповідальності за ухилення від виконання військового обов’язку, або за недозволену службу в іноземній армії.

Європейською конвенцією про скорочення випадків багатогромадянства від 6 травня 1963 р. передбачено, що від осіб, які мають громадянство двох чи більше держав-учасниць, вимагається виконувати свій військовий обов’язок тільки щодо однієї із цих країн. Але учасницею зазначеної Конвенції Україна не може бути, оскільки в принципі заперечує подвійне громадянство.

  1. У Верховній Раді планують ввести кримінальну відповідальність за подвійне громадянство.

Це так, і неодноразово.

У Верховній Раді України зареєстровано проект закону № 4116 від 7 лютого 2014 року про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за не повідомлення громадянином України про набуття іноземного громадянства. Про це повідомляють у прес-службі народного депутата Олександра Бригинця.

Авторами законопроекту є депутати від фракції «Батьківщина» Олександр Бригинець, Леонід Ємець та Андрій Павловський.

Законопроект передбачає, залежно від міри зловживання подвійним громадянством, штраф в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або позбавлення волі на строк від трьох до десяти років.

«Прийняття цього законопроекту дозволить зменшити кількість осіб, які мають подвійне громадянство. Найменша міра відповідальності передбачається для рядових громадян, які, маючи незаконне подвійне громадянство, не користуються своїм голосом на виборах. А найбільша – для чиновників, які мають доступ до державної таємниці», – каже Бригинець.

30 липня 2014 року депутат від “Батьківщини” Микола Катеринчук запропонував встановити кримінальну відповідальність за подвійне громадянство.

Відповідний законопроект він зареєстрував у Верховній раді. Як повідомляє прес-служба Катеринчука, у пояснювальній записці до документу йдеться, що однією з причин його подання є недопустимість присутності громадян інших країн серед органів державної та місцевої влади.

  1. Більшість громадян України – проти подвійного громадянства.

Як не дивно, але нині це справді так. Все через зростання сепаратизму в Україні – анексію Криму та війну на Донбасі.

Так, за даними дослідження Центра Разумкова у 2010 році наприкінці минулого року, 49,4% громадян нашої держави хотіли б мати громадянство ще однієї країни при збереженні українського громадянства. А 40,9% громадян не хотіли б мати подвійного громадянства ні за яких обставин.

Останнє ж опитування, що проведене у 2014 році Київським міжнародним інститутом соціології на замовлення ZN.UA. показало іншу статистику.

Тепер бажаючих узаконити біпатридів (осіб з подвійним громадянством) в Україні стало менше – всього 30,2% в цілому по країні. Найбільше на Сході – 47,3%.

По країні в цілому проти “подвійного  громадянства” – 44,9%.

Цікаво, що найбільше тих, хто підтримує право мати два паспорти – в Закарпатській області. Тут таких 56,8% опитаних.

А ось в Галичині більшість вважає, що дозвіл подвійного громадянства призведе до зростання сепаратизму і розколу України – 57,5%.

На Закарпатті в прямий, беззастережний зв’язок між розколом країни і подвійним паспортом вірять одиниці – всього 5,5%.

  1. Подвійне громадянство країн Європи не несе загрози для України.

На цю тему серед експертів побутують абсолютно різні й часом протилежні думки.

“Слід зазначити, що особи з подвійним громадянством становлять загрозу українській державі тим, що для них її національні інтереси зовсім не є пріоритетними, і таким чином у них немає зацікавленості у процвітанні та розвитку України. Небезпека подвійного громадянства також полягає в тому, що особи з таким громадянством можуть будь-коли дуже просто перетнути державний український кордон”, – вважає консультант Полтавської державної нотаріальної контори Ірина Санжаревська.

“Мені здається, істерія з подвійним громадянством, підживлена масовою видачею Угорщиною та Румунією паспортів населенню сусідніх країн, схожа на банальну заздрість: українські угорці чи румуни тепер не будуть “невиїзними”, як решта українців. Щось на кшалт анекдоту про раків різних національностей, яких варять у сусідніх кастрюлях”, – так каже закарпатець, юрист Антон Симкович.

А ось що говорить на цю тему експерт з питань безпеки, міжетнічних стосунків та заморожених конфліктів Наталя Беліцер в інтерв’ю “Радіо Свобода”:

“На мій погляд, тут треба було б зазначити, чи в новому законі, чи в новій Конституції, що домовленості про взаємне набуття громадянства має бути не загальним для всього світу, а на підставі двосторонніх договорів з конкретними державами.

Тобто, як на мене, оскільки загрози для територіальної цілісності України насправді ані з боку Угорщини, ані з боку Румунії не існує, незважаючи на певний пропагандистський галас… Взагалі країна-член НАТО не може в принципі зазіхати на територіальну цілісність сусідньої країни. То з ними, як на мене, цілком можна було б оформити такі договори. Тим більше, що де-факто всім відомо, що жителі певних регіонів, Прикарпаття, Закарпаття на кордоні з Угорщиною вже певну кількість років мають паспорти і України, і Румунії, чи Угорщини. Це просто було б оформлення де-факто існуючої ситуації.

З Росією все інакше. З Росією мати такий договір просто надзвичайно небезпечно і укладати його не можна”.

Підготував Іван Романчук, mukachevo.net

***

Загрузка...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ