«Війна» навколо назви вулиці Московської Олімпіади у Чернівцях (відео)

1
1779
Загрузка...

Найдовше на 63-ій сесії міської ради IV скликання 30.04.15 обговорювали і сперечалися навколо питання перейменування вулиці Московської Олімпіади у Чернівцях.

 

Політичні маніпуляції…

Ідеї олімпізму, як відомо, завжди несуть в собі позитив – мир, дружбу, єдність. У стародавні часи на час проведення Олімпіад навіть війни припинялись. А у Чернівецькій міській раді олімпійська тема, навпаки, стала приводом для «словесних війн», в яких окремі виступаючі явно виходили за межі не лише олімпійських ідеалів, а здорового глузду… Іншими словами, виявилось, що деякі громадські діячі і депутати не шанують ані чисті, світлі олімпійські ідеали, ані, власне історію… Більше того, окремі «діячі» в якості альтернативи назві Московської Олімпіади лобіювали назву вулиці Січових Стрільців, таким чином відкриваючи поле для нових політичних маніпуляцій. Тобто тих, хто висловлювався за збереження назви Московської Олімпіади або перейменування із збереженням олімпійської тематики, одразу записували у противники назви Січових Стрільців вирішили. Хоча насправді майже всі або, може, навіть всі за появу нової, довшої вулиці Січових Стрільців (теперішня – дуже невеличка, на декілька хат, як кажуть). Просто не за рахунок нерозумної і незрозумілої боротьби проти олімпійської назви, яка, навіть із словом «Московська», не має абсолютно нічого спільного з тими трагічними подіями, які відбуваються нині на сході України. Московська Олімпіада насправді була історичною подією і для України, чиї представники гідно виступали на Іграх-80 (плюс деякі матчі олімпійського футбольного турніру відбувались у Києві), і для Буковини, яка мала честь приймати естафету Олімпійського вогню. Це було предметом гордості для буковинців, причому не лише для спортсменів, тренерів і фахівців сфери фізичної культури і спорту…

А взагалі тему розвернули під явно конфліктним кутом. Тобто якби мова йшла лише про принциповість прибирання слова «Московська» і про «обов’язковість» перейменування саме тієї вулиці на Січових стрільців, можна було просто пакетом запропонувати перейменувати Московської Олімпіади на Січових Стрільців, а іншої якоїсь вулиці (бажано теж по маршруту руху Олімпійського вогню) – на Олімпійську. Без зайвих конфліктів…

«Словесні баталії» в сесійній залі

А тепер про безпосередні перипетії «війни» навколо назви Московської Олімпіади…

Секретар міської ради Ярослав Кушнірик поінформував, що поки йшло обговорення цього питання, надійшло звернення від 60-ти мешканців вулиці, які запропонували перейменувати вулицю на Степана Бандери.150430-sesia-Kolomiets-fakel-Olimp

Потім слово надали Олексію Коломійцю – майстру спорту міжнародного класу з військового багатоборства, факелоносцю Олімпіади-80. Олексій Миколайович зазначив, що його ряд федерацій, спортсменів і тренерів уповноважили донести до громади «спортивну позицію» з цього питання. Він показав олімпійський факел, який з гордістю зберігає, нагадав, що олімпійську естафету люди зустрічали з особливим емоційним150430-sesia-Kolomiets-fakel-Olimp-3-Mishka піднесенням (вздовж дороги виходили села, в місті ще більше було глядачів, а одну ніч факел ночував у Ратуші) і попросив не мішати політику і спорт.

Далі пішло жваве і тривале обговорення.

Мар’яна Кривич (від ВО «Свобода»), виступаючи «з мотивів голосування», доволі некоректно натякнула на так звану «вату» в контексті Коломійця та його однодумців (тобто, як мінімум, більша частина спортивної громади і не лише), які виступають проти політичних «війн» навколо олімпійської назви вулиці. Вона нагадала, що, мовляв, історична назва вул. Московської Олімпіади була Новоселицька (насправді такою вона стала у 1945 р., що уточнили пізніше). п. Мар’яна вважає назву вулиці Московської Олімпіади «слідом окупації»… (фантазія розвинута добре, нічого не скажеш – прим. авт.). Запропонувала змінити назву.

Міський голова Олексій Каспрук запропонував спробувати до обідньої перерви закінчити розгляд цього питання.

Олена Калмикова (ВО «Свобода») запропонувала «не чіплятися» за речі, які не мають стосунку до України (цікаво, як Московська Олімпіада не стосується України, якщо частина змагань відбувалась і в Києві, плюс факельна естафета проходила по території України! – прим. авт.).

Мирослав Заячук («Народний фронт») попросив Коломійця уточнити, тобто визнати, що про вул. Руську (разом із Московською) він згадав в контексті можливого перейменування необдумано, бо вона не пов’язана з Росією…

Марина Гаєвська звернулась до колег з проханням шанувати історію. Зазначила, що завдяки тій Московській Олімпіаді через нашу область пройшла естафета олімпійського вогню і наші спортсмени з гордістю носили олімпійський факел.

Ярослав Кушнірик довідково нагадав, що на вул. Новоселицьку теперішня Московської Олімпіади була перейменована у 1945 р.

Старик назвав участь в Олімпіаді «ганьбою»…

Володимир Старик виступив в якості члена топонімічної комісії. На початку згадав про Апостола Павла і зазначив, що треба вбити у собі «минулу людину». Звинуватив Коломійця, що він захищає «комуністичний маразм». Назвав Олімпіаду-80 «найганебнішою» в історії. Зауважив, що 65 країн світу не брали участь в Олімпіади. Називаючи деякі країни, які проігнорували заклик США бойкотувати Олімпіаду-80, стверджував, що вони «зганьбилися» (як його особиста думка це може сприйматися, але не з претензіями на «правильність», оскільки далеко не всі можуть погодитися із визначенням «зганьбилися», коли йдеться про участь в Олімпіаді – прим. авт.). Він згадав, що його приймали в піонери в 1967 р. біля пам’ятника Леніна в Чернівцях. Вважає, що ганьбою є те, якщо що ми подібним гордимось (теж абсолютно некоректні паралелі про піонерство і Олімпіаду! – прим. авт.).

Нагадав про Січових Стрільців, про їх боротьбу і про те, що вони квартирувались на місці теперішнього 300 полку по вул. Московської Олімпіади. І тому, мовляв, варто перейменувати на Січових Стрільців.

І знову депутати…

Депутат Олексій Редько запропонував компромісний варіант – перейменувати вулицю на Олімпійських ігор.

Депутат Василь Ткач зазначив, що сам є випускником історичного факультету, що в сесійній залі мають місце маніпуляції. Нагадав, що у Садгірському районі є вулиці Московська, Артема, Моріса Тореза і т.п. Чому, мовляв, сьогодні зупинились саме на вулиці Московської Олімпіади? Наголосив, що ніхто не проти назви Січових Стрільців, але чому замість Московської Олімпіади, яка, як мінімум, для багатьох чернівчан теж має історичну цінність. І чому «б’ють горшки» в сесійній залі? Одна з центральних вулиць в Садгорі – Галицького, одного з засновників компартії…

Присутній активіст Веніамін Юдицький запропонував не робити протистояння, бо керівництво Першотравневого району запропонувало змінити, значить, мовляв, треба міняти, а на яку назву – це вже деталі.

Депутат В’ячеслав Кишларук закликав до конструктивних дій – мовляв, варто довіряти топонімічній комісії, за яку голосували. Є проект рішення, тож просив поставити питання на голосування. Зазначив, що йому незрозуміла позиція «нафталіну»…

Депутат Володимир Жаровський (теж випускник історичного факультету) зазначив, що Коломієць звертався не від себе особисто, а від спортивних федерацій, спортивної громади. І запропонував як компроміс перейменувати вулицю на Олімпійську. Закликав не мішати спорт і політику.

Ніби демократи, а пропонують діяти «большевицькими методами»…

Депутат Наталія Козлова зауважила, що в Чернівцях вже є вулиця Січових Стрільців (хоч і мала). Зауважила, що виступ Старика був пронизаний комуністичним лозунгом «мы старый мир разрушим до основания» і т.п.…

Депутат Олена Калмикова зауважила, що топонімічна комісія рекомендувала вулицю Січових Стрільців (на 4 хати) перейменувати на Січову, а Московської Олімпіади – на Січових Стрільців.

Депутат Олександр Мадей запропонував топонімічній комісії вивчити, які вулиці ще варто перейменувати, розмістити на сайті міської ради і оголосити обговорення на місяць-другий, аби з’ясувати, що думає з цього приводу громада.

Заступник голови Першотравневої райради зазначив, що 42 з 50 депутатів райради проголосували за перейменування. І це, на його думку, має бути аргументом підтримати саме їх пропозицію.

Оскільки пропозиції були різні, вирішили провести рейтингове голосування.

Почали з Січових стрільців. За – 17.

Депутат Олексій Редько запропонував озвучити спочатку всі варіанти, потім провести рейтингове голосування.

Олексій Каспрук озвучив варіанти.

Розпочали знову з Січових Стрільців. За – 17

Знову перервали…

Виступив мешканець вулиці Московської Олімпіади. Зазначив, що більшість опитаних була за варіант перейменування на Степана Бандери.

Продовжили:

Степана Бандери. За – 12

Олімпійська. За – 25

Новоселицька. За – 8

Олімпійських ігор. За – 16

Рейтинговим голосуванням визначили, що голосувати в цілому треба за перейменування на Олімпійську.

Володимир Старик заявив, що складає з себе повноваження члена топонімічної комісії (мовляв, якщо «кухарки» управляють), закликав те саме зробити інших членів комісії і вийшов із зали.

Після цього Олексій Каспрук запитав, чи продовжувати обговорення, чи знімати питання на доопрацювання.

Сорохан: перейменувати Вчительську на Олімпійську, бо там «скакати треба»

Депутат Любов Григорівна Сорохан взяла слово. Спершу не давали говорити інші присутні. Зазначила, що більше прожила, більше знає. Зауважила, що не була членом компартії, родина була репресована. Каже, що «так» далеко зайдемо. Нагадала, які були непорозуміння з іншими перейменуваннями. Нагадала про перейменовані неприродно вулиці у рідних Ленківцях. Але з часом громада настояла і перейменувала назад. Зауважила, що немає нічого проти Олімпіади, але, мовляв, краще вулицю Вчительську перейменувати на Олімпійську, бо там такі дороги, що треба «скакати». Пропонує підтримати звернення Першотравневої райради і поставити на голосування проект перейменування на Січових Стрільців.

Олексій Каспрук констатував, що є пропозиції зняти з розгляду, або доопрацювати проект рішення відповідно до рейтингового голосування – на Олімпійську.

Зрештою, винесли на голосування запропонований проект рішення щодо перейменування вулиці Московської Олімпіади на Січових Стрільців.

Депутат Дмитро Сірман (до слова, колишній бігун) зазначив, що в цілому буде голосувати за перейменування на Січових Стрільців.

Винесли на голосування проект щодо перейменування на Січових Стрільців.

За – 21. Рішення не прийнято.

«Занавес»:)

І навіщо знову «наступати на граблі», педалюючи питання, які завідомо є конфліктними і «болючими» для значної частини суспільства?..

Георгій МАЗУРАШУ, спортивний журналіст
(не був членом жодної партії)

«АНТИолімпійські баталії»

***

63 сесія міської ради VІ скликання 30.04.15 (повна трансляція, Чернівецький промінь)

***

Загрузка...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ