Моральність не можна «відродити», тому що ніякої моральності ніколи не було

0
383
Загрузка...

Слухаєш дебати, читаєш дискусії і дивуєшся: чому моральність постійно пропонується відроджувати, а до цінностей – повертатися? Наше суспільство в більшості своїй чомусь впевнено: було колись золоте століття, в якому поважно ходили по чистих вулицях рум’яні і безтурботні багатодітні сім’ї, скрізь панували справедливість і порядок, держава турбувалось про громадян, а мистецтво справляло виключно шедеври, не ображаючи нічиїх почуттів.

Стиль і жанр цього втраченого раю дуже різноманітний і залежить в основному від віку мрійників. Прискорено рухаючись назад і перескакуючи деякі історичні віхи, можна зі смаком ідеалізувати Київську Русь, трепетно ​​любити часи Хмельницького, тужити за Візантією, а особливо оригінальні натури можуть виявити свій ідеал в «Україні язичницькій». Але суть будь-якого варіанту проста і пронизлива. Спочатку все йшло добре, своїм особливим шляхом. Була висока моральність і вельми корисні і приємні традиції. А потім налетіли вихори буйні – і все пішло шкереберть. Мораль впала, духовні скріпи розхиталися і заіржавіли, високі цінності забулися і замінилися чорною гидотою. І ось тепер ми сумуємо, який вік намагаємося відродити, однак підступи ворогів заважають.

Іноді здається, що сучасний слов’янин уявляє собі минуле в основному за кінофільмами, де герої, що в дев’ятнадцятому столітті, що й в дев’ятому, мають білосніжні зуби, гарний одяг, чисту шкіру і високі моральні принципи.
Ось наприклад: погодимося, що руки виглядають непогано з тієї причини, що років двадцять тому більшість з нас перестала ними прати. У нас є пральна машина, якої не було в будинку наших батьків. І в підлітковому віці нам найжорсткішим чином прищеплювалися навички ручного прання і правильного віджимання ганчірки. Вважалося, що все це просто зобов’язана вміти робити будь-яка панянка, інакше заміж не візьмуть. Це були традиційні цінності, що опинилися абсолютно непотрібними два десятиліття тому.

Колись люди не мили рук. І це теж було цінністю. Віденський доктор Земмельвейс, який закликав до цього своїх колег-лікарів в кінці XIX століття, піддався справжньому цькуванню. А як же заперечувало медична спільнота проти наркозу! Операції коли горланить від болю пацієнт – ось що корисно, століттями перевірено, а тому надзвичайно морально. Але це ще що! Були часи, коли всі вірили, що Сонце цілком традиційно обертається навколо Землі, а ще раніше – що Земля пласка і стоїть на трьох високоморальних слонах, які, в свою чергу, спираються на панцир доброчесної і чистої помислами черепахи.

Уявімо собі доісторичний діалог між прихильником традицій дідусем-канібалом і його прогресивним онуком. Онук каже: «Не стану я, дідусь, їсти людського м’яса. Такий ось я аутсайдер і лібераст ». Дідусь обурюється: «Ну на що ви годитеся, молоде покоління? Ти подумай, не з’їси мозок ворога – будеш дурний. Чи не з’їси його серце – будеш боягуз. Так само все наше плем’я виродиться!»

Якби машина часу існувала, тужливим за минулим неодмінно варто було б вирушити в невеликий тур. Людям, що переживають через поширення СНІДу, корисно було б відвідати середньовічний місто, заражене чумою. Поспілкуватися з його жителями, які не мають ні мікроскопів, ні медикаментів, а головне – елементарних знань про те, що це за зараза і як вона передається. Журитесь про низький бойовий дух армії? Подивилися би на якусь знамениту битву і задумалися би над тим, що протягом всієї історії людства війна вважалася нормальним станом суспільства і природним заняттям для чоловіків. І згадати, що конвенція про гуманне поводження з військовополоненими була прийнята тільки в 1929 році. Нікому не подобається Гуантанамо, але не потрібно мріяти про те, що раніше Гуантанамо було б краще. Його б не було взагалі, тому що тортури були справою звичайною.

Жінкам, що переживають через розпад інституту традиційної сім’ї, добре б усвідомити, що їхня сім’я була б надзвичайно міцною, якби батьки продавали їх в непорушний шлюб на свій розсуд. І чоловік, від якого, до речі, аж до середини ХХ століття не можна було піти офіційно абсолютно ніяк, цілком міг опинитися геєм. А щодо любові на все життя, то любов ця прекрасно вдається, якщо тривалість цього життя невелика.

Їхав юнак незнайомим містом, побачив у вікні красуню, закохався. Через тиждень помер на полі брані або від чуми. Або нехай навіть одружився на красуні. Через пару-трійку років вона померла в чергових пологах. А він – пізніше. На полі битви або від чуми. Ось вам і любов довжиною в життя. Це, звичайно, Середньовіччя, але й пізніше траплялися прикрощі. Пам’ятається, героя одного з чеховських оповідань, що їде з дачі в столицю, просили привезти труну для сусідського немовляти. Так, народжували, звичайно, всіх. Тому що половина вмирала в дитинстві.

Великий сценарист Тоніно Гуерра сказав: «Ми продовжили людське життя і зруйнували моногамний шлюб. Неможливо любити одну і ту ж людину п’ятдесят років». Вам не подобається? Так що будемо робити? Скасовувати розлучення або вмирати раніше?

Те, що багатьом видається ідилічними звичаями людей минулого, найчастіше – лише побічний ефект гнітючих життєвих умов.

Звичайно, завжди були окремі особистості, які демонстрували дивовижні моральні якості, які здійснювали видатні вчинки, дарували світові високі ідеали. Але спрямовані всі вони були в майбутнє, а не в минуле. І часто віддавали собі звіт в тому, що зрозуміють їх тільки майбутні покоління. Сучасні уявлення про мораль і моральність протягом всієї історії формувалися «аутсайдерами», а не традиціоналістами. Абсолютна цінність життя, свобода вибору, співчуття кожному … Спробуйте пояснити це не Франциску Ассизькому, а хоча б його батькові.

Раніше не було краще, ніж зараз. Регреси суспільства не беруться до уваги, вони ніколи не бувають абсолютними. Теперішній час завжди краще минулого, і саме прогрес породжує високі моральні стандарти. І ці століттями виплекані стандарти ми чомусь намагаємося накласти на сформовану кінематографом задушевну картинку історичного минулого.

Сучасний середньостатистичний українець бажає повернутися в золотий вік, зберігши при цьому всі свої права в сьогоденні і надійно відгородившись від лякаючого майбутнього. Щоб айфон, як зараз, але безоплатно подарований добрим градоначальником. Щоб антибіотики і хірургія з наркозом, але без абортів і евтаназії. Шлюб по любові, але з довічною гарантією. Бойова армія без воєн, сексуальна свобода без гомосексуалізму.

Туга за минулим, якого ніхто не бачив, а побачивши, чи погодився б в ньому жити, швидше за все – туга за власним дитинством. Коли всі ми перебували під уявним будь-якій дитині непорушним захистом батьків і не знали, що в світі існує зло. Небезпечний міф про золотий вік, все ще реальний для багатьох з нас, – наслідок невиліковного інфантилізму.

Слов’яни взагалі схильні сприймати мораль виключно як систему простих заборон, причому в основному – сексуальних. Це теж дуже по-дитячому. Зробіть нам як в п’ять років, коли ми ні про що таке не знали і жили спокійно і щасливо. За інерцією віриться, що і колись в минулому, як в дитинстві, ця система була відбудована так ідеально, що людей не терзали еротичні фантазії або принаймні нікому не приходило в голову намагатися їх здійснити.

Але і це – омана…

Joney (матеріал fakty.cv.ua надав Олег Вишневський)

***

 

Загрузка...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ