Великий піст: поради щодо духовних і фізичних особливостей (відео)

0
414
Загрузка...

Як краще проводити Великий піст, від чого слід відмовлятися, які і для кого передбачені винятки і т.п. Почитайте у послухайте відповідні поради. І врахуйте, що піст – це період, коли треба «наблизитися до Бога», робити більше добрих справ, примирятися, відмовлятися від шкідливих звичок тощо.

***

***

Однією з релігійних традицій, якої дотримуються віряни всіх обрядів (у тій чи іншій мірі) – є піст. Спрощене і багато в чому хибне уявлення про піст – це як про певний період часу, коли просто не можна вживати алкоголь та їжу тваринного походження. Безліч людей сприймають піст як дієту або зручний спосіб схуднення. Насправді ж традиція посту значно складніша і глибша, ніж ми звикли думати. Після консультацій з отцем Іваном Паньковичем ми вирішили зробити такий собі лікнеп, або ж, як тепер модно казати “guide” про піст.

Головною метою посту є наближення до Бога. Тобто не просто обмеження в їжі – оскільки це лише засіб, вірніше один із засобів, – а зосереджена і непроста робота над собою, спрямована на позбавлення від поганих звичок і пристрастей, самозаглиблення й самоаналіз, які повинні сприяти духовному зростанню. Піст – це форма аскези, самообмеження і самовипробування людини шляхом утримання від бажаного, очищення від власних пристрастей. Тобто відмова від певних видів їжі – це досить другорядна річ. “І хто обмежує піст тільки стриманістю в їжі, той, властиво, безчестить його, – навчає святитель Йоан Золотоустий. – Ти постиш? Доведи мені це своїми ділами! Якими, скажеш, ділами? Коли побачиш бідного, дай милостиню. Коли маєш ворога, примирися! Коли побачиш свого друга щасливим, не заздри! Хай постяться не тільки уста, але слух, зір, ноги, руки та всі члени нашого тіла… Що за користь, коли ми стримуємося від страв, а гриземо і з’їдаємо братів».

Піст здавна і в багатьох культурах вважається дуже потужним засобом боротьби з темними сторонами свого “я” та можливістю розкритися до світла і наблизитися до чогось вищого.
Зокрема піст дозволяє людині усвідомити, наскільки неправильними є певні звички, які людина іноді вже навіть не помічає, – захланне споживання їжі, переїдання, ласунство. Піст дає змогу виробити в собі нові чесноти і якості та нове бачення світу. Це речі, про які сучасна людина майже не думає, бо життя навколо надто швидке, надто хаотичне і переповнене спокусами. Одним словом, піст дає можливість хоч трохи відійти від суєтного.
Отже піст – це насамперед робота над собою, над своїм духом. Тому не слід плутати піст із дієтою. Треба пам’ятати, що це духовна традиція і не віддільна від інших елементів – молитви, віри та намагання бути кращими.

Часто-густо люди добре знають про один піст – той, що його називають Великим. Але насправді в році існує чотири такі періоди: власне Великий піст (перед Великоднем), Пилипівка (перед Різдвом), Успенський (перед святом Успення Богородиці) та Петрівка (перед днем святих Петра і Павла). Крім того, існують одноденні пости – зазвичай перед великими святами. Також традиційно один або два дні в тижні, п’ятниця, іноді ще середа – вважаються пісними днями. І ще один піст – євхаристійний, тобто перед причастям.
Є також унікальні випадки, наприклад при екзорцизмі, – священник, який проводить обряд, і по можливості людина, над якою потрібен обряд, повинні постити. Про це також є згадка у Біблії – “демонів можна подолати молитвою і постом”.
У Закарпатті люди іноді вдаються до посту, коли потрібують Божої помочі в якійсь справі. Наприклад, господиня може виділити ще один додатковий день у тижні для посту (найчастіше понеділок), щоб чоловік перестав зловживати алкоголем, або щоб худоба не хворіла. У Біблії неодноразово згадується, що перед важливими справами люди тримали піст, навіть Ісус, перебуваючи в пустелі, також постив.
Також додаткові пости використовують на знак вдячності, після того як щасливо завершилася якась складна пригода, або сталися якісь хороші події, котрі змінили життя на краще. В таких випадках піст – це спроба показати Богу своє прагнення бути духовною, достойною допомоги людиною.
Є також інші приклади – насправді ніяк не пов’язані з вірою в Бога, навіть швидше навпаки – як пережитки язичницьких часів. До прикладу, іноді можна почути таку погрозу – “Я буду на тебе постити”. Тобто люди вірять, що якщо вони будуть тримати піст, то з неприятелем станеться щось погане.

Отже, що можна і що не можна під час посту.

По перше, слід пам’ятати про вікові особливості. Дітям до 14 років взагалі не потрібно тримати піст і батьки можуть лише поступово привчати їх до певних обмежень, але в жодному разі не змушувати до так званого “строгого” посту.
Молоді люди від 14 до 21 року під час посту можуть вживати молочні продукти.
І лише після 21 року можна тримати “строгий піст” – без м’яса, жиру, чи інших тваринних продуктів, без молока, яєць, іноді навіть без олії. Найбільш важкий варіант передбачає так зване “сухоїдіння” – у певні дні їжу не можна навіть готувати на вогні. Однак слід пам’ятати, що раптово починати такі пости не можна – до цього слід готуватися, бажано під керівництвом духовного наставника. Найбільш “екстремальні” варіанти посту насправді можливі лише у певних умовах – коли навколо однодумці та люди, які здатні допомогти витримати це випробування.
Літнім людям після 60 років також дозволяється вживати молочні продукти, утім тут усе залежить від того, наскільки людина здорова і може себе обмежувати.
Винятками також є люди в дорозі – будь-якого віку. Або люди, яким стан здоров’я не дозволяє утримуватися від певних видів їжі. Наприклад хронічні хвороби (цукровий діабет та ін), період одужання після хірургічних операцій. Також від посту звільняються не лише подоружуючі, до цієї категорії належать і такі люди: вагітні та годуючі грудьми жінки, військові, студенти.
Звичайно ж не слід вживати алкоголь, хоча в певні дні дозволяється випити трохи вина.
Бажано відмовитися і від тютюну – оскільки це звичка, що вбиває людину, а отже є поганою.
У піст не слід проводити жодних забав – дискотеки, бали, весілля та інші заходи в цей період не проводяться.
Однією з дуже м’яких, та би мовити підготовчих форм посту є утримання – коли людина їсть усе те ж саме, що й завжди, але при цьому в значно менших кількостях

Більш детально про харчову складову Великого посту (рецепти пісних страв, рекомендації церковного уставу, коли і що можна і не можна їсти – в статті “Пісні страви. Великий Піст. Трохи рекомендацій

Ну й насамкінець ще раз слід нагадати – піст, це в першу чергу відмова від скороминущих принад заради духовної мети – наближення до Бога. Просто відмова від їжі ще не означає, що ви тримаєте піст. І в будь-якому випадку, якщо ви вирішили дотримуватися цієї традиції, вам потрібно поговорити з священником, який допоможе все зробити правильно.

Джерело: kolyba.org.ua

***

***

Загрузка...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ