Московський патріархат свідомо знищує церкви на Буковині (фото)

0
1383
Загрузка...

Вже декілька років поспіль на Буковині, правоохоронні органи і органи місцевої влади не реагують на те, що коїться із стародавніми храмами.  І якщо на папері, як в Чернівцях так і по області налічується чимало церков, які є памятками національного значення, що були побудовані більше 300 років назад, то насправді багато з них давно знищені чи перебудовані. І вже так склалось, що більшість з них були парафіями Української православної церкви Московського патріархату.

Як приклад – визначна пам’ятка – чоловічий монастир, в центрі села Кулівці, Заставнівського району.

Кулівецький Свято-Успенський чоловічий монастир заснований на місці дерев’яного приходського храму Успіння Пресвятої Богородиці, який був побудований в 1789 році на кошти Теодора Каутіша та Іоана Масенка.

 Місцевий переказ говорить, що тут колись знаходився маленький скит. Храм весь час був приходським. Успенська дерев’яна церква та дзвіниця збереглися до наших днів і є пам’яткою архітектури державного значення. Вона розташована у південно-східній частині села на мальовничій горі крутого дністровського берега на території монастиря. Церква безкупольного типу на кам’яному фундаменті, укріплена кам’яними контрфорсами. Складається з трьох зрубів, в її основі лежить архаїчна схема трьох прямокутних витягнутих по подовжній осі зрубів, з яких нава декілька ширше за вівтар та бабинець. Має високий скатний дах з великим винесенням, який приховує зрізані пірамідальні чотиригранні перекриття зрубів. Винесення крівлі влаштоване на кронштейнах оригінальної форми.

Це те, що повинно бути:

6 12

А ось що є насправді, церкву нещадно понівечили, а дзвіницю знищили:

Також давайте швиденько із Заставнівського району перескочимо до Герцаївського, у село Цурень, де до 1918 року знаходилась митниця. Раніше ж воно славилося не лише митницею, але й своєю архаїчною дерев’яною церквою «хатнього» типу.

9DSCF6666Сьогодні церква архангелів Михаїла та Гавриїла є памяткою архітектури національного значення, але від її автентичності не залишилося й сліду. Зведена у 1796 році як дерев’яна, але що ми бачимо тепер? – всі її стіни були потиньковані штукатуркою, а до бабинця прибудовано притвор, якій своєю висотою ніяк не гармонує з храмом. Остаточно спотворила вигляд церкви блискуча бляха, яка замінила ґонт.

І це – лише два приклади з того шаленого свавілля, що робить Церква із культурним надбанням, яке ми мали би передати нашим нащадкам, яке не зазнавало такого варварського нищення навіть за часів Совєтів, коли із цих будівель робили склади, спортзали, тощо…. То може досить закривати очі і робити гарну міну, при реально катастрофічній ситуації?! Може вже час притягнути до відповідальності – власників, тобто настоятелів?!, чи місцеві органи охорони культурної спадщини – сільських голів!!!??? Хоча ні, я ж забув – у нас не можна чіпати людей від Бога, церковникам можна робити, що завгодно…. то може дочекаємось коли вони із зброєю вбиватимуть людей, так як вони вбивають спадщину віків, яку вже діти наші не побачать….

Олександр Білоус, Fakty.cv.ua

Загрузка...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ